- wnioski o dofinansowanie składane są do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy, a nie jak dotychczas – siedzibę lub miejsca wykonywania pracy przez pracownika.
- wnioski złożone przed dniem wejścia ww. ustawy podlegają rozpatrzeniu w dotychczasowym brzmieniu.
- okres brany pod uwagę do obliczenia spadku obrotów może zaczynać się po dniu 31 grudnia 2019 r.
- przy obliczaniu spadku przychodów z działalności statutowej do kwoty przychodów nie wlicza się darowizn (zarówno rzeczowych jak i finansowych) otrzymanych w związku z realizacją działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19.
- wnioskodawca nie musi składać comiesięcznych oświadczeń dot. zatrudnienia pracowników objętych umową, ale zobowiązany jest do poinformowania urzędu pracy w formie oświadczenia o każdej zamianie danych dotyczących zatrudnionych pracowników objętych dofinansowaniem oraz w zakresie ich wynagrodzenia w terminie 7 dni roboczych od dnia uzyskania informacji o jej wystąpieniu. Oświadczenie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń powinno zawierać klauzulę „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia."
- w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracownika lub rozwiązanie z nim umowy na podstawie art. 52 Kodeksu Pracy, wprowadzono możliwość zastąpienia tego pracownika innym pracownikiem. Nowy pracownik zostanie objęty umową o dofinansowanie w miejsce dotychczasowego pracownika, w okresie, na który przyznane zostało dofinansowanie.
- środki pochodzące z tej formy pomocy nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej – są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego.
Dofinansowania części kosztów wynagrodzeń oraz składek funduszu pracy dla organizacji pozarządowych - art. 15zze